Няма точна информация, за това дали са съществували лечебни заведения през Втората Българска Държава. Много учени, споменават че по-земите ни е имало народни лечители: Хекими, Джерахи, Билери, Ахтари, Знахари, Баячки, които предимно лекуват чрез билки и други методи, дело на народната медицина. Преди разкриването на лечебно заведение в града, хората са се доверявали на народната медицина и лекари, завършили медицинско образование в чужбина. Съществували са и болнични стаи към православните манастири. Д-р Марко Павлов родоначалник на аптечното дело в България, пристига в Търново през 1822-ра година Година по-късно открива първата аптека в града, която се е помещава в дюкян срещу Сградата на Учредително събрание, бивш конак. Павлов е притежавал медицинска и фармацевтична литература на френски и италиански език.
Първата българска болница
Плановете,за построяване на болница в града датират от Средата на XX век.Много заможни търновци поставят на дневен ред,построяване на лечебно заведение,по италиански и френски образец.Родения в Тетевен благодетел и общественикМихаил Кефалов,на дарява на търновци седем декара от имотите си, за построяване на болница. Дарение прави и д-р Васил Берон и още няколко търновски дарители.
През 1854 г. в града се открива втора аптека на Янаки Златев и д-р Маргарит. Хаджи Минчо Хаджистанев поема инициативата за събиране на средства от населението за строителство на болница. През 1854 г. се открива първата болница в града и България.Лечебното заведение,се изгражда над днешния булевард "Независимост".Изградена е двуетажна сграда с размери 35 на 25 метра. След 1878г. за окръжен лекар е назначен д-р Стефан х. Пенчев. Цонка (Цанка) Бобева-Събева е първата дипломирана акушерка във Велико Търново.След Освобождението на България,болницата се именова Първостепенна държавна болница „Княз Борис”.Управител на болницата в периода 1926-1949-та година е Гатьо Умников.Умников е носител на наградата сребърен нагръден знак "Борба сх чумата". През 1965-та година болницата е именувата на лекаря,дал живота си да спаси множество други животи - д-р Стефан Черкезов.През 1973-та година,се открива нов седеметажен корпус на болницата,изграден в новата част на града.
Абонамент за:
Публикации (Atom)