Радиозавод

Заводът за радиоприемници в Търново е създаден на основание 116-то постановление на Министерски Съвет от 5 май 1960 г. За новия завод се предоставят помещенията на бившия цех за каучукови и пластмасови изделия на Градския промкомбинат - В. Търново.Тяхното местопоожение е в местността "Дервент",в близост до главния път Русе - Стара Загора.За предприятието първоначално се предвижда,да произвежда малки радиоприемници,но в последствия заводът се разширява.На 1 септeмври 1960 г. са назначени първите работници и служители.Седмица по-късно постъпват и първите 34 работници - главни инженери,техници и служители.Слаботоковия завод "Климент Ворошилов" провежда обучение на работниците за произведените изделия,производстение план и др.В търновския радиозавод се внасят първите машини,за изработване на детайли,обработка и монтаж на печатни платки,технически справочници,технически чертежи.Започва производството на първия лампов радиоприемник - "Консомолец".Първи директор на завода е инж.Б.Михайлов.През първата година се произвеждат първите 100 бройки от радиоприемника.Три години след назначаването на първите раотници,роят на раотниците нараства на 100.  През 1962-ра година заводът получава среърен медал на Пловдивския панаир.
В края на 1964 г. е завършен производствения компекс в местността "Дълга лъка" - сграда на цех "Печатни схеми" и "Скали".Паралелно с производството на радиоприемници започва и производството на усилвателни блокове.Предприятието се преструктурира.Назначават се ръководители на цехове,главни инженери и раотници в производството.През следващата година се построяват сградите на цех "Индустриален" , Втори монтажен цех и цех "Радиочасти". Пуска се и първия раотнически автоус - Чавдар.В производство влизат "Чайка 1","Чайка 2","Прогрес" и "Маестро".Заводът представя своите продукти ежегодно на Пловдивския мострен панаир.Изнасят се първите 100 бройки за Гърция.По-късно износът продължава и за страни като Мароко и Ирак.До 1968-ма са произведени над 100 000 радиоприемника.В завода започва производството на метални конструкции и метални детайли.
В завода започват да се произвеждат и радиовоенни антени,електронни системи за парашутни системи.През 1976-та година,започва производството на телевизионни
приемници.

Радиозавод изгед от Малкия дувар

Произвеждат се първите теевизори София-11, София-922, София-31.Към завода се построява ресторант и административен комплекс.Заводът си сътрудничи активно със съветския завод "Електрон" в Лвов в областта на омен на технологии и кадри.Съветския завод дава лиценз и се произведени някоко хияди ройки съветски телевизори "Електрон".Към предприятието се създава Институт за радиотехническа апаратура и технологии.Към института работят над 250 научни работници,инженер-конструктори,разработчици,аналогови дизайнери и проектанти.Институтът си сътрудничи тясно с Института по радиотехническа апаратура в София.Създава се и библиотека,за инженерна литература и разработени проекти. През 1984-та година предприятието представя своя първи цветен телевизор Велико Търново 84(ТЦ4201).